e Mistrzostwa Zabrza Młodzieży Szkolnej w Układaniu Kostki Rubika
13 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu odbyły się po raz drugi „Indywidualne Mistrzostwa Zabrza Młodzieży Szkolnej w Układaniu Kostki Rubika”.
W zawodach wystartowali uczniowie zabrzańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mistrzostwa zostały rozegrane w kategorii open w klasycznej konkurencji, polegającej na układaniu na czas kostki 3x3x3. Wśród kilkunastu uczestników zmagań, reprezentujących gimnazja, technika, licea ogólnokształcące najlepszy w tym roku okazał się Szymon Kubica – uczeń gimnazjum w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych w Zabrzu (średni czas ułożeń: 18,39). Kolejne miejsca zajęli Kamil Pomietło (2.; średni czas ułożeń: 19,33) oraz Sonia Reinert (3.; średni czas ułożeń: 19,41) – uczniowie Technikum nr 7 w Zabrzu.
W ostatnich latach słynna kostka, wynaleziona przez węgierskiego architekta Ernö Rubika przezywa swój renesans. Amerykańscy matematycy ustalili minimalną liczbę ruchów niezbędną do ułożenia kostki. Ta magiczna liczba to 20. Tyle ruchów trzeba, by z jakiegokolwiek położenia ułożyć kostkę Rubika do stanu sześciu jednokolorowych ścianek.
W większości przypadków wystarczy jednak 15-19 ruchów - uważają naukowcy. Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony. Jeden z naukowców, zafascynowany tajemnicą kostki Rubika, Morley Davidson, z amerykańskiego Uniwersytetu Kent State, stwierdził podobno, że kostka Rubika była powodem, dla którego w ogóle zainteresował się matematyką. To on kierował pracami zespołu uczonych, którzy przez wiele lat zgłębiali tajemnice niezwykłej kostki.
Zawody zorganizowało Szkolne Koło Miłośników Kostki Rubika „Parity” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu, przy wsparciu organizacyjnym „Magicznej Kostki”.
Źródło: UM Zabrze
Ukrywał się na balkonie
Zabrzańscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób zatrzymali 26-letniego mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Za wymienionym sąd wydał na początku miesiąca list gończy. Choć poszukiwany nie przebywał w miejscu zamieszkania to i tak wpadł w ręce mundurowych. Teraz ma do odsiadki 10 miesięcy pozbawienia wolności.
Opisany był poszukiwany listem gończym w związku z popełnionym w przeszłości przestępstwem przeciwko mieniu. Aby uniknąć odsiadki wyjechał za granicę. Do kraju wrócił na krótki czas. Nie przebywał jednak w swoim mieszkaniu przy ulicy Grzybowskiej lecz u znajomych mieszkających w pobliżu. Właśnie do nich w miniony wtorek nad ranem dotarli policjanci z wydziału kryminalnego. Właściciele mieszkania nie zaprzeczali, że znają 26-latka i że był on u nich. Stanowczo jednak zaprzeczyli aby w danej chwili był on w ich mieszkaniu. Policjanci nie dowierzając właścicielom postanowili sami się o tym przekonać. I mieli rację nie dając wiary swoim rozmówcom. Na balkonie mieszkania odnaleźli poszukiwanego.
Źródło: KMP Zabrze
Więcej patroli policji
12 marca w Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu zostało podpisane porozumienie między Miastem Zabrze a Szkołą Policji w Katowicach w sprawie dofinansowania szkolenia funkcjonariuszy.

Dokument podpisali Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza i insp. Jarosław Kaleta, Komendant Szkoły Policji. Miasto Zabrze przekaże także 200 tys. zł. na dodatkowe patrole policji. Efektem współpracy będzie dodatkowych 300 patroli w mieście. Dotyczy to głównie obszaru Komisariatu I, II i III. Prezydent Zabrza podkreśliła, że bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z priorytetów dla samorządy. Z kolei mł. insp. Dariusz Wesołowski, Komendant Miejski Policji w Zabrzu podziękował za wielowymiarowe wsparcie w postaci dofinansowania zakupu radiowozów i sprzętu czy remontu komisariatów co podnosi jakość i efektywność pracy. Współdziałanie samorządu i policji przynosi efekty, co uwidaczniają wyniki.
Źródło: um.zabrze.pl
DAJ CYNK

Dziennie w naszej dzielnicy dzieją się jakieś rzeczy- dla nas wszystkie są ważne i o wszystkim chcemy informować. Przyłącz się do redagowania naszej strony. Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia w dzielnicy Rokitnica, masz jakieś ciekawe zdjęcie związane z naszą dzielnicą, coś Cię irytuje, chciałbyś coś poruszyć? Napisz, wyślij zdjęcie.

W jaki sposób można dostarczyć do nas jakąś informację
Zapewniamy pełną anonimowość, do każdej informacji podejdziemy profesjonalnie, każdą informację sprawdzimy i poinformujemy o tym społeczeństwo bądź też postaramy się rozwiązać problem.
Wpadł podczas interwencji
Policjanci z komisariatu V w Zabrzu zatrzymali 37-letniego mężczyznę poszukiwanego w związku z nakazem odbycia kary. Mężczyzna wpadł w ręce policji w trakcie interwencji, jaką mundurowi przeprowadzili wczoraj (4.03) wieczorem w jednym z mieszkań przy ulicy Dulęby.
To miała być tzw. zwykła „domówka”, a więc awantura domowa wywołana przez jednego z współmałżonków. Kiedy na miejscu interwencji pojawili się mundurowi sytuacja została bardzo szybko opanowana. Wstępnie policjanci nie zamierzali zatrzymywać awanturnika. W ich obecności uspokoił się, a zgłaszającą pouczono o przysługujących ją prawach. W trakcie sprawdzania uczestników interwencji w policyjnych bazach danych okazało się, że na 37-latka sąd wydał nakaz odbycia kary pozbawienia wolności. W związku z powyższym mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Dziś zostanie przewieziony do aresztu śledczego. Źródło: KMP Zabrze
Dziki
W związku z coraz częstszymi przypadkami pojawiania się dzikich zwierząt - w szczególności dzików - w obrębie naszego miasta prosimy mieszkańców o ich niedokarmianie.
Należy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, a bezpośredni kontakt z nimi może być niebezpieczny. Dokarmianie dzikich zwierząt jest zadaniem realizowanym przez koła łowieckie, które utrzymują ,,nęciska” na terenie miasta w wydzielonych i ściśle określonych miejscach. Informujemy również, że w marcu Straż Miejska przeprowadzi akcję kontrolną terenów przyległych do terenów leśnych pod kątem miejsc gdzie wyrzucane są odpady i dokarmiane są zwierzęta. Kontrola obejmować będzie również pomieszczenia wiat śmietnikowych pod kątem utrzymywania ich przez zarządców i właścicieli w odpowiednim stanie. UM Zabrze

[ Kliknij TUTAJ aby zobaczyć materiał filmowy w TV Zabrze ]
Odpowie za przywłaszczenie mienia
Policjanci z komisariatu V w Zabrzu zatrzymali 35-letniego mężczyznę podejrzanego o przywłaszczenie portfela z zawartością pieniędzy oraz dokumentów osobistych. Sprawca znalazł portfel w jednym ze sklepów w Rokitnicy. Sprawca zachował się w sposób zuchwały, gdyż bezpośrednio po znalezieniu zguby, za przywłaszczone pieniądze dokonał zakupu kilku butelek win.
Do opisanego zdarzenia doszło w miniony piątek (20.02) w godzinach popołudniowych. Mieszkaniec Rokitnicy w jednym ze sklepów dokonał zakupów. Po powrocie do domu zorientował się, że nie ma portfela w którym były pieniądze oraz dokumenty osobiste. Po przeanalizowaniu miejsc w których przebywał nie miał wątpliwości, że portfel pozostawił we wspomnianym sklepie. Kiedy wrócił tam dowiedział się od jednej z pracownic, że chwilę po jego wyjściu ze sklepu inny klient chwalił się znalezieniem portfela. Jednak po zakupieniu kilku butelek wina wyszedł on ze sklepu. Policjanci ustalili, że mężczyzną chwalącym się przywłaszczeniem zguby był okoliczny mieszkaniec znany pod pseudonimem Glubus. Ta informacja wystarczyła mundurowym w dotarciu do sprawcy, którym okazał się 35-letni mężczyzna. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut przywłaszczenia mienia. Źródło: KMP Zabrze

 Poznaj Dzielnicę
Historia Rokitnicy
Mapa Rokitnicy
Komunikacja
Bezpieczeństwo
Zdrowie
Edukacja
Nieruchomości w Rokitnica

 Parafia
Historia Parafii
Przydatne informacje
Gazetka online

 Rada dzielnicy
O Radzie
Skład Rady
Dyżury Radnych


 POGODA
Aktualne warunki pogodowe dla Zabrze, Polska

 DAJ CYNK

Polecamy