Nowa sygnalizacja niebezpieczna?
W listopadzie 2014 roku przy skrzyżowaniu ul. Jordana z Krakowską i Ofiar Katynia zostały zamontowane przy sygnalizatorach świetlnych liczniki odmierzające czas do zielonego światła. Jak podaje Głos Zabrza Politechnika Śląska przeprowadza pilotażowy program badawczy dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego, który za pomocą dronów ma badać wpływ wyświetlaczy czasu zainstalowanych na skrzyżowaniach wyposażonych w sygnalizację świetlną na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz przepustowość skrzyżowania. Naukowcy chcą m.in. sprawdzić, czy faktycznie czasoumilacze faktycznie powodują usprawnienie ruchu. Są sygnały, iż niektórzy kierowcy widząc kończący się czas zielonego światła niebezpiecznie przyspieszają, aby jeszcze zdążyć przejechać. To wszystko będzie teraz sprawdzane i porównywane, także to, czym różni się ruch na tym samym skrzyżowaniu z włączonymi licznikami czasu i wyłączonym.

[Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć jak działa sygnalizacja w naszej dzielnicy]
[Czytaj artykuł w Głosie Zabrza- TUTAJ]
Pijany kierowca zatrzymany dzięki świadkowi
Policjanci z zabrzańskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego kierowcę, który miał 3 promile alkoholu w organizmie. Informacje o podejrzeniach co do stanu trzeźwości kierowcy matiza otrzymaliśmy od pani Wioletty, która jadąc za wspomnianym pojazdem, skontaktowała się z dyżurnym policji i przekazała swoje niepokojące spostrzeżenia. Następnie na bieżąco informowała o kierunku przemieszczania się poprzedzającego ją auta.

Informację o podejrzeniach dotyczących stanu trzeźwości kierowcy daewoo otrzymaliśmy dziś (02.04.2015) przed godziną 6 rano. Zgłaszającą interwencję była uczestniczka ruchu drogowego, która jechała za wspomnianym samochodem z Rokitnicy do centrum Zabrza. Przez cały czas dyżurny policji był informowany o kierunku przemieszczania się matiza. Z otrzymywanych informacji wynikało, że matiz nie miał włączonych świateł, auto wjeżdżało na krawężnik oraz na przeciwny pas drogi. W rejonie ronda przy skrzyżowaniu Alei Korfantego z ulicą Mielżyńskiego daewoo matiz został zatrzymany przez drogówkę. Kierującym pojazdem był 46-letni zabrzanin. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało 3 promile alkoholu w organizmie. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy kategorii A, B i C. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Źródło: KMP Zabrze
Szukali 85-latka
Policjanci z Zabrza prowadzili poszukiwania 85-letniego mężczyzny, którego zaginięcie wczoraj (02.04.2015) w południe zgłosiła jego żona. Mężczyzna po przyjeździe autobusem do dzielnicy Rokitnica na chwilę rozstał się z żoną. Kiedy po kilku minutach kobieta wróciła w umówione z mężem miejsce, wymienionego nie było już tam.

Poszukiwania zakończyły się szczęśliwie po niespełna 2 godzinach. Jak się okazało mężczyzna choć był umówiony ze swoją żoną, bez uzgadniania z nią wrócił do swojego miejsca zamieszkania . Niepotrzebnie więc policjanci sprawdzali dzielnice Rokitnica penetrując ulice wokół miejsca, gdzie małżeństwo się rozstało, niepotrzebnie sprawdzano szpitale i nawiązywano kontakt z wieloma instytucjami pomagającymi nam w poszukiwaniu osób zaginionych. Jak ustalono 85-latka do miejsca zamieszkania odwieźli sąsiedzi jego syna.
Źródło: KMP Zabrze
e Mistrzostwa Zabrza Młodzieży Szkolnej w Układaniu Kostki Rubika
13 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu odbyły się po raz drugi „Indywidualne Mistrzostwa Zabrza Młodzieży Szkolnej w Układaniu Kostki Rubika”.
W zawodach wystartowali uczniowie zabrzańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mistrzostwa zostały rozegrane w kategorii open w klasycznej konkurencji, polegającej na układaniu na czas kostki 3x3x3. Wśród kilkunastu uczestników zmagań, reprezentujących gimnazja, technika, licea ogólnokształcące najlepszy w tym roku okazał się Szymon Kubica – uczeń gimnazjum w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych w Zabrzu (średni czas ułożeń: 18,39). Kolejne miejsca zajęli Kamil Pomietło (2.; średni czas ułożeń: 19,33) oraz Sonia Reinert (3.; średni czas ułożeń: 19,41) – uczniowie Technikum nr 7 w Zabrzu.
W ostatnich latach słynna kostka, wynaleziona przez węgierskiego architekta Ernö Rubika przezywa swój renesans. Amerykańscy matematycy ustalili minimalną liczbę ruchów niezbędną do ułożenia kostki. Ta magiczna liczba to 20. Tyle ruchów trzeba, by z jakiegokolwiek położenia ułożyć kostkę Rubika do stanu sześciu jednokolorowych ścianek.
W większości przypadków wystarczy jednak 15-19 ruchów - uważają naukowcy. Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony. Jeden z naukowców, zafascynowany tajemnicą kostki Rubika, Morley Davidson, z amerykańskiego Uniwersytetu Kent State, stwierdził podobno, że kostka Rubika była powodem, dla którego w ogóle zainteresował się matematyką. To on kierował pracami zespołu uczonych, którzy przez wiele lat zgłębiali tajemnice niezwykłej kostki.
Zawody zorganizowało Szkolne Koło Miłośników Kostki Rubika „Parity” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu, przy wsparciu organizacyjnym „Magicznej Kostki”.
Źródło: UM Zabrze
Ukrywał się na balkonie
Zabrzańscy policjanci zajmujący się poszukiwaniem osób zatrzymali 26-letniego mężczyznę, który ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Za wymienionym sąd wydał na początku miesiąca list gończy. Choć poszukiwany nie przebywał w miejscu zamieszkania to i tak wpadł w ręce mundurowych. Teraz ma do odsiadki 10 miesięcy pozbawienia wolności.
Opisany był poszukiwany listem gończym w związku z popełnionym w przeszłości przestępstwem przeciwko mieniu. Aby uniknąć odsiadki wyjechał za granicę. Do kraju wrócił na krótki czas. Nie przebywał jednak w swoim mieszkaniu przy ulicy Grzybowskiej lecz u znajomych mieszkających w pobliżu. Właśnie do nich w miniony wtorek nad ranem dotarli policjanci z wydziału kryminalnego. Właściciele mieszkania nie zaprzeczali, że znają 26-latka i że był on u nich. Stanowczo jednak zaprzeczyli aby w danej chwili był on w ich mieszkaniu. Policjanci nie dowierzając właścicielom postanowili sami się o tym przekonać. I mieli rację nie dając wiary swoim rozmówcom. Na balkonie mieszkania odnaleźli poszukiwanego.
Źródło: KMP Zabrze
Więcej patroli policji
12 marca w Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu zostało podpisane porozumienie między Miastem Zabrze a Szkołą Policji w Katowicach w sprawie dofinansowania szkolenia funkcjonariuszy.

Dokument podpisali Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Zabrza i insp. Jarosław Kaleta, Komendant Szkoły Policji. Miasto Zabrze przekaże także 200 tys. zł. na dodatkowe patrole policji. Efektem współpracy będzie dodatkowych 300 patroli w mieście. Dotyczy to głównie obszaru Komisariatu I, II i III. Prezydent Zabrza podkreśliła, że bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z priorytetów dla samorządy. Z kolei mł. insp. Dariusz Wesołowski, Komendant Miejski Policji w Zabrzu podziękował za wielowymiarowe wsparcie w postaci dofinansowania zakupu radiowozów i sprzętu czy remontu komisariatów co podnosi jakość i efektywność pracy. Współdziałanie samorządu i policji przynosi efekty, co uwidaczniają wyniki.
Źródło: um.zabrze.pl
DAJ CYNK

Dziennie w naszej dzielnicy dzieją się jakieś rzeczy- dla nas wszystkie są ważne i o wszystkim chcemy informować. Przyłącz się do redagowania naszej strony. Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia w dzielnicy Rokitnica, masz jakieś ciekawe zdjęcie związane z naszą dzielnicą, coś Cię irytuje, chciałbyś coś poruszyć? Napisz, wyślij zdjęcie.

W jaki sposób można dostarczyć do nas jakąś informację
Zapewniamy pełną anonimowość, do każdej informacji podejdziemy profesjonalnie, każdą informację sprawdzimy i poinformujemy o tym społeczeństwo bądź też postaramy się rozwiązać problem.

 Poznaj Dzielnicę
Historia Rokitnicy
Mapa Rokitnicy
Komunikacja
Bezpieczeństwo
Zdrowie
Edukacja
Nieruchomości w Rokitnica

 Parafia
Historia Parafii
Przydatne informacje
Gazetka online

 Rada dzielnicy
O Radzie
Skład Rady
Dyżury Radnych


 POGODA
Aktualne warunki pogodowe dla Zabrze, Polska

 DAJ CYNK

Polecamy